OPS Modülü Nedir? Open Pluggable Specification Açıklandı

Bir Open Pluggable Specification modülü — yani OPS modülü — 80-pin JAE konektörü üzerinden etkileşimli bir ekrana tam bir PC, Android veya AI motoru ekleyen standartlaştırılmış, yuvaya takılan bir bilgi işlem kartuşudur.Ekran ekran olarak kalır; içindeki bilgi işlem birimi yükseltilebilir, değiştirilebilir veya işletim sistemleri arasında takas edilebilir.

2026'da birini değerlendiren alıcılar genellikle tek bir sorunu çözmeye çalışıyor: CPU'nun ömrü dolduktan sonra 65"–86" bir paneli beş ila yedi yıl daha nasıl kullanışlı tutabilirim. Bu kılavuz tanımı, OPS 1.0 ile 1.1 arasındaki mekanik farkı, tahmini 2026 B2B fiyat aralıklarını, maliyet dökümünü, eğitim, kamu ve kurumsal alandaki kurulum senaryolarını ve bir bayi yerine doğrudan üreticiden satın alırken önem taşıyan tedarik sorularını kapsar.

Bu kılavuzdaki tüm rakamlarTahmini 2026Planlama amacıyla B2B pazar aralıklarıdır. Yöntem: yayımlanmış B2B fiyat aralıkları artı tipik kanal marjları; bunlar gösterge niteliğinde bantlardır, teklif değildir ve navlun, vergiler, gümrük vergileri ile kurulum hariçtir — yapılandırmanız ve hacminiz için yazılı teklifle fiyatı doğrulayın.

Open Pluggable Specification'ın 2010'da standartlaştırdığı şey

Açık Takılabilir Spesifikasyon, 2010 yılında Intel tarafından NEC, Microsoft ve diğer ekran üreticileriyle birlikte, on yıl süren tescilli yuvaya takılan PC formatlarına son vermek için yayımlanmıştır. OPS'den önce her panel markasının kendi bilgi işlem yuvası vardı: bozulan bir PC, bozuk bir ekran veya pahalı bir tescilli yedek parça anlamına geliyordu. OPS bu yuvayı standart bir arayüze dönüştürdü.

Fiziksel sözleşme basittir. Bir OPS modülü, OPS 1.0 için tipik olarak 180 mm × 119 mm × 30 mm ölçülerinde, metal muhafazalı bir kartuştur; bir ekranın arkasındaki veya yanındaki yuvaya kayar ve 80 pinli JAE TX24/TX25 konektörüne oturur. Bu tek konektör güç, HDMI 1.4/2.0 video çıkışı, USB 2.0/3.0, ses ve kontrol sinyallerini taşır. Ekran paneli, arka aydınlatmayı, dokunmatik katmanı ve hoparlörleri sağlar; OPS modülü ise CPU, GPU, RAM, depolama, işletim sistemi ve G/Ç sağlar.

İki mekanik nesil mevcuttur ve aynı yuvada birbirleriyle değiştirilemezler:

Genellikle "OPS-C" veya yuvaya takılan AI kutuları olarak pazarlanan üçüncü bir aile, kartuş konseptini korur ancak konektörü değiştirir veya harici bir güç yolu ekler. Bir filo için spesifikasyon hazırlıyorsanız, OPS PC fiyat tekliflerini karşılaştırmadan önce yuva neslini doğrulayın — bir 1.1 modülü 1.0 yuvaya oturmaz.

Üç isim, tek kartuş: alıcıların karıştırdığı terminoloji

"OPS modülü" için arama hacmi, birbiriyle örtüşen üç terime bölünmüştür. Bunlar aynı donanımı farklı açılardan tanımlar ve bunları karıştıran alıcılar uyumsuz tekliflerle karşılaşır.

Tablo 1 — Modül, OPS PC ve slot-in PC için terminoloji karşılaştırması
Terim Neyi ifade eder Tipik alıcı kullanımı Değiştirilebilir mi?
OPS modülü Açık Takılabilir Spesifikasyon tarafından tanımlanan standartlaştırılmış kartuş form faktörü Tedarik spesifikasyonları, ihale belgeleri, mühendislik çizimleri Evet — resmi adı
OPS PC x86 yonga üzerinde Windows veya Linux çalıştıran bir OPS modülü BT alıcıları, bayiler, son kullanıcılar Evet, işletim sistemi Windows/Linux olduğunda
Yuvaya takılan PC Herhangi bir kartuş PC, OPS veya tescilli ürün için genel pazarlama terimi Distribütörler, AV entegratörleri Yalnızca OPS uyumluysa
OPS Android modülü ARM veya x86 üzerinde Android çalıştıran OPS formatlı kartuş Eğitim, dijital tabela Evet, mekanik olarak
AI OPS modülü NPU veya uç AI hızlandırıcı içeren OPS formatlı kartuş Kurumsal iş birliği, 2026 kurulumları Evet, mekanik olarak

Pratik çıkarım: bir tedarikçi aynı CPU için size "OPS PC" ve "OPS modülü"nü farklı fiyatlarla teklif ediyorsa, hangi nesil ve hangi konektör olduğunu sorun. Fark genellikle yonga değil, yuva neslidir.

Beş yıl dayanıp dayanmayacağını belirleyen altı spesifikasyon

Modüllerin teknik özellik sayfaları uzun ve çoğunlukla konu dışıdır. Altı parametre, bir modülün dördüncü yılda hâlâ yeterli olup olmayacağını belirler.

1. CPU ve platform nesli

2026'da ana akım B2B bantları, Windows kurulumları için Intel Core i3/i5 12.–14. nesil, maliyete duyarlı dijital tabela için Intel N100/N305 ve Android için ARM Cortex-A55/A78 sekiz çekirdekli işlemcilerdir. 12. nesil bir i5 modülü, termal kısıtlamaya girmeden 4K açıklama, video konferans ve çok pencereli öğretimi yönetir; bir N100 modülü dijital tabela ve hafif Android iş yüklerini yönetir ancak eşzamanlı 4K kod çözme artı AI çıkarımında zorlanır.

2. Bellek ve depolama

8 GB RAM / 128 GB SSD, Windows OPS PC'ler için 2026 giriş noktasıdır. 16 GB / 256 GB, Teams veya Zoom Rooms artı akıllı tahta yazılımı çalıştıran kurumsal iş birliği odaları için gerçekçi alt sınırdır. 32 GB / 512 GB, yerel çıkarım modellerini barındıran AI kartuşlarında görülür.

3. Video çıkışı ve yenileme hızı

OPS 1.0, birçok uygulamada 80-pin yolu üzerinden pratik çıkışı 4K@30 ile sınırlar; OPS 1.1 ve daha yeni modüller 4K@60'a çıkar. Paneliniz doğal olarak 4K@60 ise ve modülünüz 4K@30 çıkış veriyorsa, panel ölçeklendirme yapar ve not alma gecikmesi görünür hale gelir.

4. Termal tasarım ve çalışma döngüsü

Bir OPS kartuşu, kendisi de ısı üreten bir panelin arkasındaki kapalı bir yuvada yaşar. Fansız tasarımlar daha sessizdir ancak daha erken kısıtlamaya girer; aktif soğutma performansı sürdürür ancak bir servis kalemi ekler. 12 saatlik okul günü görev döngüleri için ani saat hızını değil, sürekli saat hızını belirtin.

5. İşletim sistemi ve yönetim

Windows 11 IoT Enterprise, Windows 11 Pro, Android 13/14 ve Linux yaygın imajlardır. Filolar için, modülün MDM'nizi destekleyip desteklemediğini veya her birimi manuel olarak imajlamanız gerekip gerekmediğini doğrulayın — bu, genellikle donanım farkını aşan gizli bir iş gücü maliyetidir.

6. G/Ç ve genişletme

Gerçekten ihtiyacınız olan bağlantı noktalarını sayın: ikinci bir ekran için HDMI çıkışı, belge kamerası için USB 3.0, kablolu sınıflar için Gigabit Ethernet, kontrol sistemleri için RS-232 ve bir 3,5 mm ses girişi. Daha fazla bağlantı noktasına sahip kartuşlar daha pahalıdır ancak sahada arızalanan dongle'ları ortadan kaldırır.

2026'da bir modülün maliyeti: tahmini B2B bantları

Aşağıdaki tablo, distribütör ve proje miktarlarında modüller için pazar B2B aralıklarını vermektedir. Tüm rakamlarTahmini 2026, USD olarak verilmiştir venavlun, vergiler ve ithalat gümrük vergileri hariçtir. Bunlar pazar gözlemleridir, herhangi bir tek tedarikçiden alınan teklifler değildir.

Tablo 2 — Yapılandırmaya göre kartuşlar için tahmini 2026 B2B fiyat bantları
Yapılandırma Tipik CPU / RAM / Depolama Tahmini 2026 birim fiyatı (USD, B2B) En uygun kurulum
Giriş seviyesi Android OPS modülü Sekiz çekirdekli ARM / 4 GB / 32 GB $70 – $130 Dijital tabela, temel IFPD, kiosk
Ana akım Android OPS modülü Sekiz çekirdekli ARM / 8 GB / 128 GB $130 – $220 Sınıf IFPD, toplantı odası tabelası
Giriş seviyesi Windows OPS PC Intel N100 / 8 GB / 128 GB SSD $180 – $280 Tabela, hafif ofis, resepsiyon ekranları
Ana akım Windows OPS PC Core i3 12. nesil / 8 GB / 256 GB SSD $280 – $420 Eğitim, standart toplantı odaları
Yüksek performanslı Windows OPS PC Core i5 12.–13. nesil / 16 GB / 512 GB SSD $420 – $650 Kurumsal iş birliği, video duvarları
AI OPS modülü (NPU) Core i5/i7 + NPU / 16–32 GB / 512 GB SSD $650 – $1,100 Yapay zeka iş birliği merkezleri, uçta çıkarım

Farkın çoğunu üç maliyet etkeni açıklar: silikon nesli, bellek/depolama yapılandırması ve modülün bir NPU taşıyıp taşımadığı. Panel boyutu modül fiyatını değiştirmez — 65" ve 86" bir etkileşimli ekran aynı kartuşu kullanır. Panel boyutuyla değişen şey toplam proje maliyetidir; bu nedenle 86" etkileşimli panel fiyatını karşılaştıran alıcılar kartuşu ayrı bir satır kalemi olarak değerlendirmelidir.

100 odalı bir kurulumda bütçe gerçekte nereye gidiyor

Bir OPS kurulumunda donanım birim fiyatı nadiren en büyük kalemdir. Aşağıdaki tablo, bütçenin gerçekte nereye gittiğini göstermek için 100 odalı bir eğitim kurulumunu parçalara ayırıyor.

Tablo 3 — 100 birimlik modül kurulumu için seçim ve maliyet dökümü (Tahmini 2026)
Maliyet unsuru Dayanak 2026 tahmini proje maliyeti payı Notlar
OPS modülü donanımı 100 × ana akım Windows OPS PC 35% – 45% Doğrudan CPU sınıfıyla ölçeklenir
Etkileşimli ekran (panel) 100 × 65"–75" IFPD 40% – 50% En büyük tek kalem; OPS seçimi bunu değiştirmez
İşletim sistemi lisansı Birim başına Windows Pro veya IoT 3% – 6% Android imajları bu kalemi ortadan kaldırır
İmajlama ve MDM kurulumu Filoya göre mühendislik saatleri 4% – 8% Modüller önceden imajlanmış olarak sevk edilirse keskin biçimde düşer
Yedek parça ve garanti havuzu Modül sayısının %3–5'i 2% – 4% Yerinde değişimden daha ucuz
Kurulum ve montaj Oda başına, işçilik 3% – 6% Modül sınıfından bağımsız

Bu tablodan çıkan seçim mantığı şudur: yazılımınızın sürekli gereksinimini karşılayan en düşük CPU sınıfını seçin, ardından tasarruf edilen bütçeyi ön görüntüleme ve yedek parçaya harcayın. %4 yedek havuzuna ve fabrika görüntülemesine sahip 100 adet orta sınıf OPS PC'den oluşan bir filo, boş gelen ve sahada yapılandırılması gereken 100 adet üst sınıf modülden oluşan bir filodan daha iyi performans gösterir.

Ölçekli tedarik yapan alıcılar için ilgili soru "hangi kartuş en hızlı" değil, "hangi modül üreticisi tekrarlanan siparişler boyunca tutarlı BOM'lar sunabilir" sorusudur. Silikon revizyonları her iki ila üç çeyrekte bir değişir; bir yapılandırmayı 18 ay boyunca koruyamayan bir tedarikçi, projenin ortasında imajınızı yeniden kalifiye etmenize zorlar.

Modüllerin sektöre göre kullanıldığı yerler

Eğitim — sınıf IFPD kurulumları

Dünya çapında baskın kartuş kullanım senaryosu. Windows modüllü 65"–86" bir etkileşimli düz panel, açıklama yazılımını, öğrenci yanıt sistemlerini ve video konferansı tek bir cihazda çalıştırır. Android kartuşlar, bölgelerin tek bir öğretim uygulamasında standartlaştığı ve daha düşük maliyet ile daha basit yönetim istediği yerlerde yaygındır. Tipik gereksinim: minimum 8 GB RAM, 128–256 GB SSD, 4K@60 çıkış, sınıf gürültüsü için fansız tercih edilir.

Kamu ve kamu sektörü — toplantı odaları ve komuta ekranları

Buradaki tedarik, neredeyse her zaman Open Pluggable Specification'ı açıkça belirten ihale şartnameleri tarafından yönlendirilir. Gereksinimler Windows, kablolu Gigabit Ethernet, RS-232 kontrolü ve çok yıllık çerçeve anlaşmaları için aynı modüllerin uzun vadeli bulunabilirliğine yönelir. Bu segmentteki alıcılar yazılı bir konfigürasyon dondurma taahhüdü talep etmelidir.

Kurumsal — iş birliği odaları ve AI merkezleri

2026'nın en hızlı hareket eden segmenti. Kurumsal alıcılar, sesi buluta göndermeden yerel toplantı transkripsiyonu, konuşmacı takibi ve AI akıllı tahta özetlemesi çalıştırmak için modülleri NPU donanımlı kartuşlarla eşleştiriyor. Bir AI kartuşunun mevcut bir panelin değer önerisini değiştirdiği yer burasıdır: ekran, bir ekran olmaktan çıkıp bir iş birliği merkezine dönüşür.

Dijital tabela ve perakende

Dijital tabela kurulumları Android modülleri veya giriş seviyesi Windows modüllerini tercih eder, çünkü içerik oynatıcılar hafiftir ve filo büyüktür. Buradaki kritik spesifikasyon CPU kademesi değil, uzaktan yönetim ve gözetimsiz yeniden başlatma güvenilirliğidir. 24/7 bir dijital tabela filosu için watchdog zamanlayıcıları ve güç geri geldiğinde otomatik yeniden başlatma belirtilmelidir.

Sağlık ve eğitim merkezleri

Daha küçük hacim, daha yüksek spesifikasyon hassasiyeti. Gereksinimler tipik olarak sessiz çalışma, dezenfektana dayanıklı muhafaza yüzeyleri ve tıbbi görüntüleme incelemesi için kararlı video çıkışı içerir. Aktif soğutmalı kartuşlar, klinik odalarda genellikle gürültü gerekçesiyle reddedilir.

Distribütörler ve entegratörler için tedarik kontrol listesi

Çoğu modül Shenzhen'de üretilir ve dünya çapında distribütörlere, AV entegratörlerine ve ekran markalarına gönderilir. Stoktan satın almak yerine tedarik yapıyorsanız, güvenilir bir kartuş üreticisini bir ticaret aracısından ayıran sorular bunlardır.

OPS modülü ürün grubustandart kartuş formatında Android, Windows ve AI yapılandırmalarını kapsar.

Bir filo kurulumunu geciktiren dört hata

Proje incelemelerinde gördüğümüz OPS kurulum sorunlarının çoğu dört hata modelinden kaynaklanıyor.

Yuva neslini uyumsuz seçmek.OPS 1.0 yuvasına sahip bir ekran filosu için OPS 1.1 modülleri sipariş etmek. Modüller gelir, yuvaya oturmaz ve proje bir çeyrek geriler. Sipariş öncesinde her zaman yuvayı doğrulayın.

Anlık performansı şart koşmak.Kapalı bir yuvada yük altındaki sürekli saat hızı yerine tepe saat hızına göre modül seçmek. Masada iyi performans veren bir modül, panel içinde kısılır.

İmajlama maliyetini göz ardı etmek.200 boş modül satın alıp her birinin yapılandırılmasının 40 dakika teknisyen süresi aldığını keşfetmek. Fabrikada ön imajlama genellikle yerinde yapılandırmanın çok küçük bir kısmına mal olur.

OPS'yi tek seferlik bir satın alma olarak görmek.Standardın tüm amacı yükseltilebilirliktir. Tescilli bir slot-in PC'ye bağlanan alıcılar, panelden bağımsız olarak hesaplama gücünü yenileme yeteneğini kaybeder; bu da Open Pluggable Specification'ın ortadan kaldırmak için tasarlandığı maliyettir.

Sıkça Sorulan Sorular

OPS modülü ne için kullanılır?

Bir OPS modülü, standart 80-pin bir yuva aracılığıyla etkileşimli bir ekrana PC, Android veya AI hesaplama gücü ekler. Ekranın harici bir bilgisayar olmadan Windows veya Android uygulamalarını, anotasyon yazılımını ve video konferansı çalıştırmasını sağlar ve paneli değiştirmeden hesaplama gücünü daha sonra yükseltmenize olanak tanır.

OPS modülü OPS PC ile aynı şey mi?

Mekanik olarak evet. OPS modülü, Open Pluggable Specification tarafından tanımlanan kartuşun resmi adıdır; OPS PC genellikle x86 silikon üzerinde Windows veya Linux çalıştıran aynı kartuşu ifade eder. Android çalıştıran bir OPS modülü hâlâ bir OPS modülüdür ancak tipik olarak OPS PC olarak adlandırılmaz.

2026'da bir OPS modülü ne kadara mal olur?

Tahmini 2026 B2B aralıkları: giriş seviyesi Android modülleri $70–$130, ana akım Windows OPS PC'leri $280–$420, performans i5 modülleri $420–$650 ve NPU donanımlı AI OPS modülleri $650–$1,100. Bunlar navlun, vergiler ve harçlar hariçtir ve bellek, depolama ve miktara göre değişir.

Mevcut bir etkileşimli paneldeki OPS modülünü yükseltebilir miyim?

Evet, panel uyumlu nesilde OPS uyumlu bir yuvaya sahipse. Ekranı kapatın, sabitleme vidalarını gevşetin, eski kartuşu dışarı kaydırın ve yenisini yerine oturtun. Panel, dokunmatik katman ve hoparlörler hizmette kalır; yalnızca hesaplama birimi değiştirilir.

Google EDLA sertifikasyonu, iki cümleyle

EDLA paneldeki Android sistemi için geçerlidir, slot-in modül ise aynı ekranın Windows veya AI tarafını kapsar — ikisi alternatif değil, tamamlayıcıdır. EDLA, Google'ın ticari Android cihazlar için lisans programıdır: sertifikalı modeller, kısıtlı "sertifikasız cihaz" yapısı yerine Google Mobile Services, Play Store ve Google'ın güncelleme yolu ile birlikte sevk edilir.EDLA sertifikalı modeller mevcutturetkileşimli ekran ve akıllı tahta serilerinde, ancak sertifikasyon model ve boyut başına verilir, bu nedenle bir ihaleye girmeden önce kapsanan SKU listesini talep edin — ayrıca EDLA'nın bir cihazın Android tarafını kapsadığını, bir Windows OPS modülünün ise x86 yazılımını kapsadığını unutmayın.

Tedarik yolu seçimi: yedek parça masası, distribütör veya fabrika

Modüller alıcılara üç kanaldan ulaşır: ekran markası yedek parça masaları, bölgesel stok tutan distribütörler ve bunları üreten fabrika. Stok daha hızlıdır ve 5–20 adetlik değişimler için daha uygundur. Fabrika siparişi, 18 ay boyunca sabitlenmiş bir BOM'a, kendi işletim sistemi imajınız ve MDM aracınızla ön yüklemeye veya yeni kalıp gerektiren değiştirilmiş bir port düzenine ihtiyaç duyduğunuzda mantıklıdır.

Bunları yazılı olarak talep edin: JAE TX24/TX25 konnektör onayı ve OPS nesli, 12–18 aylık parça numarası sabitleme, ön yükleme kapsamı, ortam sıcaklığınızda sürekli yük termal verileri, yedek oranı ve RMA geri dönüş süresi.

Tedarikçi notu. Riotouch, OPS modüllerini ve bunların oturduğu panelleri üretir, böylece yuva ve kartuş birlikte doğrulanır; bu sayfada Android, Windows ve AI konfigürasyonları listelenir.

Açıklama: bu makale bir ekran üreticisi tarafından yayımlanmıştır. Ürün bağlantıları o üreticinin kendi sayfalarına yönlendirir; yukarıdaki tedarikçi notu onun OEM programını açıklar.

İlgili Makaleler