Allt-i-ett LED-display: Storlekar, pris och driftsättningsguide 2026
En allt-i-ett LED-skärm är en förintegrerad storskärmslösning: LED-kabinetter, styrsystem, strömförsörjning och signalbehandling levereras i ett och samma chassi.Den installeras utan kontrollrackskåp eller kabinett-för-kabinett-bygge, vilket minskar arbetsplatsens arbetskraft från dagar till timmar och lämnar en enda servicebar enhet istället för dussintals felpunkter.
Köpare som söker efter en "all in one led display" menar vanligtvis ett av tre format: väggskärmen på 136 till 199 tum, den mobila postern eller den vikbara enheten byggd för roadshows. Den här guiden täcker storleksval mot betraktningsavstånd, COB kontra SMD-avvägningar, uppskattade B2B-prisintervall för 2026 samt montering och serviceåtkomst för mötesrum, hotell och detaljhandel.
Alla siffror i den här guiden ärUppskattat 2026B2B-marknadsintervall för planeringsändamål. Metod: publicerade B2B-prisintervall plus typiska kanalmarginaler; de är indikativa band, inte offerter, och de exkluderar frakt, skatter, tullar och installation — bekräfta priset med en skriftlig offert för din konfiguration och volym.
Vad som skiljer en allt-i-ett från en konventionell LED-vägg
Kategorin har konsoliderats kring tre fysiska format. Det första är den fasta väggmonterade allt-i-ett-lösningen, vanligtvis 136 till 199 tum, levererad som två till fyra förmonterade moduler som skruvas samman på plats. Det andra är det mobila eller posterformatet, där skärm, stativ och mediaspelare är en enda levererbar enhet. Det tredje är det vikbara eller flipformatet, utformat för uthyrning, roadshow och rotation mellan flera rum.
Det som skiljer en äkta allt-i-ett-lösning från en konventionell LED-vägg är integrationsdjupet. En konventionell vägg kräver ett sändarkort, mottagarkort per kabinett, en separat videoprocessor, extern strömfördelning och en strukturell ram konstruerad på plats. En allt-i-ett LED-skärm flyttar allt detta in i chassit. Installationstiden sjunker från dagar till timmar, och de felpunkter som en tekniker måste diagnostisera reduceras till en enda servicebar enhet.
För inköpsgrupper spelar detta roll eftersom kostnadsmodellen förändras. Du köper inte längre kvadratmeter panel plus konstruktion plus integrationstid. Du köper en färdig produkt med ett definierat fotavtryck, en definierad strömförbrukning och ett definierat serviceförfarande.
136, 163 eller 199 tum: att matcha storlek mot rummet
Storleksval styrs av betraktningsavstånd och rumsgeometri, inte enbart av budget. De tre dominerande storlekarna 2026 motsvarar tre distinkta rumsklasser.
136-tums klass
136-tumsklassen passar rum med betraktningsavstånd på 4 till 6 meter och sittplatser för ungefär 10 till 20 personer. Det är standardvalet för små styrelserum, hotellmötesrum och ledningsbriefingcenter. I denna storlek håller en pixel pitch på 1,5 mm till 1,8 mm texten läsbar i bakersta raden utan att kostnaden hamnar i premiumsegmentet.
163-tums klass
163-tumsklassen täcker betraktningsavstånd på 6 till 9 meter och 20 till 40 sittplatser. Det är den vanligaste specifikationen för medelstora konferenshallar, utbildningsrum och breakout-utrymmen i hotellbalsalar. Pixel pitch landar vanligtvis mellan 1,8 mm och 2,5 mm. Detta är storleken där priset-per-tum-kurvan är plattast, vilket är varför den oftast förekommer i volymupphandlingar.
199-tums klass
199-tumsklassen riktar sig mot auditorier, lobbys och stora balsalar med betraktningsavstånd på 9 till 15 meter. Pixel pitch sträcker sig från 2,5 mm till 4 mm. Över 199 tum återgår de flesta projekt till en anpassad LED-vägg snarare än en allt-i-ett-lösning, eftersom begränsningarna för transport och dörröppningar överväger integrationsbesparingarna.
| Diagonal storlek | Typisk pixel pitch | Betraktningsavstånd | Rumsklass | Sittplatser | Uppskattat B2B-prisintervall (USD, ex-works) |
|---|---|---|---|---|---|
| 136 tum | 1.5 – 1.8 mm | 4 – 6 m | Styrelserum, hotellmötesrum | 10 – 20 | Uppskattat 2026: 18 000 – 32 000 |
| 163 inch | 1.8 – 2.5 mm | 6 – 9 m | Konferenshall, utbildningsrum | 20 – 40 | Uppskattat 2026: 26 000 – 46 000 |
| 199 inch | 2.5 – 4.0 mm | 9 – 15 m | Auditorium, lobby, balsal | 40 – 120 | Uppskattat 2026: 38 000 – 68 000 |
| Mobil affisch (hopfällbar) | 1.8 – 2.5 mm | 2 – 5 m | Butik, lobby, utställning | Stående trafik | Uppskattat 2026: 3 500 – 12 000 |
Alla prisintervall ovan är uppskattade B2B-nivåer för 2026, baserade på kanal- och upphandlingsprisobservationer, ex-works och exklusive frakt, tullar, skatter, installation och förlängd garanti. Projektprissättning beror på pixel pitch, ljusstyrka, kabinettmaterial och ordervolym.
COB eller SMD: vilken kapsling passar rummet
COB (chip-on-board) och SMD (surface-mounted device) är de två kapslingstekniker som används i allt-i-ett LED-skärmar. Valet påverkar hållbarhet, kontrast, reparerbarhet och pris.
COB-kapsling
Vid COB-kapsling limmas LED-chippen direkt på PCB-kortet och täcks med ett skyddande epoxilager. De praktiska resultaten är högre ythållbarhet, bättre motstånd mot fukt och damm, minskad moiré på nära betraktningsavstånd och en jämnare svartnivå. COB är det föredragna valet för hotellobbyer, butikers front-of-house och alla miljöer där skärmytan kan komma att vidröras eller utsättas för fukt. Avvägningen är högre styckkostnad och en reparationsprocess som i allmänhet kräver utbyte på modulnivå snarare än service av enskilda pixlar. SeCOB LED-skärmplattformför teknisk information.
SMD-kapsling
I SMD-kapsling monteras enskilda RGB-lampor på PCB-ytan. SMD erbjuder ett lägre instegspris, en mogen leveranskedja och enkel reparation av enskilda lampor. Det är fortfarande det dominerande valet för fasta inomhusinstallationer i klimatkontrollerade rum där skärmen inte utsätts för stötar eller fukt. För en 163-tums konferensrumsskärm i en kontrollerad miljö ger SMD vid 1,8 mm jämförbar visuell prestanda till en lägre kapitalkostnad.
| Faktor | COB | SMD |
|---|---|---|
| Ytans hållbarhet | Hög, epoxiskyddad | Måttlig, exponerade lampor |
| Fukt- och dammbeständighet | Stark | Kräver kontrollerad miljö |
| Kontrast och svartnivå | Högre | Standard |
| Moiré vid närbild | Reducerad | Synlig under 2 m vid fin pitch |
| Reparationsmetod | Utbyte på modulnivå | Reparation av enskilda lampor möjlig |
| Relativ enhetskostnad | Uppskattning 2026: +25 % till +45 % jämfört med SMD | Baslinje |
| Bästa scenario | Hotellobby, detaljhandel, ytor med hög beröringsfrekvens | Konferensrum, utbildningsrum, kontrollerad inomhusmiljö |
Vad som driver priset: pixelavstånd, kapsling, hölje
Köpare som söker efter pris för allt-i-ett LED-display upptäcker snabbt att publicerade listpriser är sällsynta inom B2B. Anledningen är att fyra kostnadsdrivare rör sig oberoende av varandra.
Pixelavstånd.En halvering av pixelavståndet fyrdubblar ungefär antalet lysdioder per kvadratmeter. Att gå från 2,5 mm till 1,5 mm på samma diagonal kan öka panelkostnaden med 40 till 70 procent.
Kapslingsteknik.Som visas ovan har COB en premie på 25 till 45 procent jämfört med SMD vid motsvarande pixelavstånd.
Ljusstyrka och drivkretsar.Standardljusstyrka inomhus på 600 till 800 nits är basnivån. Konfigurationer med hög ljusstyrka för fönsterorienterad eller halvutomhusanvändning ökar kostnaden genom både lysdioder och val av drivkrets.
Integration och kapsling.En vikbar eller fällbar mekanism, ett motoriserat stativ eller en anpassad A-ram tillför mekaniska kostnader som inte har något med själva LED:en att göra. Mobila format somLED-affischdisplayoch LED-affischen med A-ram tillhör ett helt annat kostnadssegment än system för fast väggmontering.
För budgetändamål är en rimlig planeringsantagande för 2026 att displayen står för 60 till 70 procent av den totala projektkostnaden, medan monteringsstruktur, installationsarbete, signalkablage och idrifttagning utgör resten.
Driftscenarier: mötesrum, hotell och detaljhandel
Användning i mötesrum och styrelserum
Det dominerande kravet här är inte ljusstyrka utan signalhantering. En LED-display i ett mötesrum måste acceptera HDMI, USB-C och trådlös castning, och måste växla källor utan synlig handskakningsfördröjning. En enhet på 136 tum eller 163 tum med 1,5 till 1,8 mm pitch täcker de flesta styrelserum. Installationer i reception och entré kombinerar ofta en väggmonterad skärm med en LED-receptionsdisplay för vägvisning och varumärkesprofilering.
Hotell och hospitality
Hotell använder LED-skärmar i tre zoner: lobbyers featureväggar, balsalar och mötesutrymmen samt vägvisning. Lobbyinstallationer föredrar COB för ythållbarhet och breda betraktningsvinklar. Balsalsinstallationer föredrar storlekarna 163 tum och 199 tum med frontserviceåtkomst, eftersom utrymme bakom skärmen sällan finns i en färdig balsal. För rotation mellan flera rum och evenemangsuppsättning gör den vertikalt vikbara LED-affischen att en enhet kan betjäna flera rum under en vecka.
Detaljhandel, mässor och roadshows
Mobila format dominerar här. Den trefaldigt vikbara LED-affischen ger en tresidig visningsyta för placering mot gångar, medan enkelpanelsaffischer hanterar gavel- och entrépositioner. Den viktigaste specifikationen är vikt per panel och fodralstorlek, eftersom dessa enheter flyttas av en eller två personer utan riggningsutrustning.
Planering av montering och serviceåtkomst
Serviceåtkomst är den vanligaste orsaken till kostnadsöverskridanden efter installation i allt-i-ett LED-projekt. Det finns två konfigurationer.
Frontservice.Modulerna tas bort från framsidan med ett sugverktyg. Detta är obligatoriskt när skärmen är infälld i en färdig vägg eller när baksidan av skärmen är otillgänglig. Frontservice medför en liten extra kostnad men eliminerar behovet av en bakre servicekorridor.
Bakservice.Modulerna nås bakifrån. Detta kräver 600 till 800 mm fritt utrymme bakom skärmen och är endast praktiskt genomförbart i nybyggnads- eller skalbyggnadsprojekt där väggkaviteten kan planeras.
Monteringsmetoden följer samma logik. Väggfästen är det billigaste alternativet och passar fasta installationer med tillräcklig väggstruktur. Mobila stativ och golvramar passar uthyrning och användning i flera rum. För utomhus- eller halvutomhusplacering måste kapslingen vara klassad för miljön och monteringen måste ta hänsyn till vindlast — A-frame utomhus-LED-affischen hanterar detta med en självständig viktad bas.
En planeringsregel som sparar pengar: bekräfta det största enskilda fraktmåttet mot byggnadens dörr, hiss och trapphus innan storleken fastställs. En 199-tums allt-i-ett som inte kan nå tredje våningen är en dyr upptäckt.
Val av OEM, ODM och tillverkare
För distributörer, integratörer och upphandlingsdrivna köpare avgör relationen till tillverkaren ledtid, anpassningsomfattning och kostnad efter försäljning. Tre samarbetsmodeller är vanliga.
OEM.Köparen tillhandahåller varumärke, förpackningsspecifikation och ibland kapslingsdesignen. Tillverkaren bygger enligt den specifikationen. Detta passar distributörer med ett etablerat varumärke och förutsägbar volym. Detaljerna beskrivs underOEM för LED-displayer.
ODM.Tillverkaren tillhandahåller en befintlig plattform som köparen byter varumärke på, med begränsad mekanisk anpassning eller firmwareanpassning. Detta är den snabbaste vägen till marknaden och den lägsta verktygskostnaden.
Fullständig lösning.Tillverkaren hanterar skärm, styrsystem, montering och idrifttagningsdokumentation som ett paket. Detta passar statliga och utbildningsrelaterade upphandlingar där en enda ansvarspunkt krävs. Se LED OEM-lösning för omfattningsdefinition.
När du utvärderar en leverantör, begär tre saker skriftligen: serviceproceduren på modulnivå, åtagandet om reservdels tillgänglighet i år och uppdateringsvägen för firmware. Certifieringar för specifika marknader finns på begäran.
Specifikationschecklista för upphandlingsdokument
Använd följande lista för att normalisera leverantörssvar. Utan den är anbud sällan jämförbara.
- Diagonal storlek och aktiv skärmyta i millimeter
- Pixelavstånd och pixeltäthet per kvadratmeter
- Kapslingsteknik: COB eller SMD
- Ljusstyrka i nits, och om den är justerbar
- Uppdateringsfrekvens i Hz och gråskala i bitar
- Kontrastförhållande och betraktningsvinkel
- Ingångslista: HDMI-version, USB-C, DisplayPort, protokoll för trådlös castning
- Integrerad bearbetning: sändarkort, mottagarkort, videoprocessor
- Strömförbrukning: genomsnittlig och maximal, i watt
- Serviceåtkomst: framifrån, bakifrån eller båda
- Modulvikt och största fraktdimension
- Monteringsalternativ som ingår kontra tillval
- Garantitid och åtagande för reservdelar
Vanliga frågor
Vad är en allt-i-ett LED-skärm?
Det är en storskalig LED-skärm där kabinett, styrsystem, nätaggregat och signalbehandling är förintegrerade i en enhet. Den levereras monterad och installeras på timmar i stället för dagar, utan separat kontrollrack eller kabinettbygge på plats.
Hur mycket kostar en allt-i-ett LED-skärm 2026?
Uppskattade B2B-intervall 2026: 136 tum cirka 18 000–32 000 USD, 163 tum cirka 26 000–46 000 USD, 199 tum cirka 38 000–68 000 USD. Mobila posterformat ligger på cirka 3 500–12 000 USD. Dessa exkluderar frakt, tull, skatter och installation.
Är COB bättre än SMD för en allt-i-ett LED-skärm?
COB erbjuder högre yttålighet, bättre fuktbeständighet och starkare kontrast, till cirka 25–45 procent högre kostnad. SMD är mer ekonomiskt och möjliggör reparation av enskilda lampor. Välj COB för miljöer med mycket beröring eller hög luftfuktighet; SMD för kontrollerade inomhusrum.
Vilken storlek på allt-i-ett LED-skärm behöver jag för ett mötesrum?
Matcha storleken mot betraktningsavståndet. Använd 136 tum för 4–6 m och 10–20 platser, 163 tum för 6–9 m och 20–40 platser, och 199 tum för 9–15 m och större publik. Bekräfta dörr- och hissutrymme innan du beställer.
Google EDLA-certifiering, i två meningar
LED-skåp drivs av sending-kort och står utanför EDLA-programmet, så detta krav gäller de Android-paneler som beställs tillsammans med dem i samma projekt. EDLA är Googles licensprogram för kommersiella Android-enheter: certifierade modeller levereras med Google Mobile Services, Play Store och Googles uppdateringsväg istället för den begränsade "ocertifierad enhet"-versionen.EDLA-certifierade modeller finns tillgängligainom sortimenten för interaktiva skärmar och smarta whiteboards, men certifiering beviljas per modell och per storlek, så begär listan över omfattade SKU:er innan den går in i en upphandling — notera också att EDLA täcker Android-sidan av en enhet, medan en Windows OPS-modul täcker x86-programvara.
Att välja leveransväg: integratör, återförsäljare eller fabrik
LED-projekt delas upp efter format. Enheter för fast vägg levereras normalt med fabrik eller integratör, eftersom frakt, riggning och idrifttagning ingår i paketet. Mobila och vikbara enheter köps i mindre kvantiteter av återförsäljare, hotell och eventföretag, ofta med en anpassad A-ställning eller road case. Välj direkt från fabrik när du behöver ett specifikt pixelavstånd, kabinettfärg eller ljusstyrkebin, eller när en allt-i-ett-LED-skärmorder måste täcka flera rum i en enda BOM.
Begär MOQ per storlek och pixelavstånd, vikter för kabinett och låda, testdata för ljusstyrka och uppdateringsfrekvens, andel reservmoduler, en BOM-frysning på 12–18 månader, villkor för service på plats och betalningsplan.
Leverantörsnotis. Riotouch bygger LED-skärmar i samma fabrik som sina paneler och OPS-moduler; den sidan listar anpassningsomfånget för pixelavstånd, kabinett och hölje.
Upplysning: den här artikeln publiceras av en skärmtillverkare. Produktlänkar pekar på tillverkarens egna sidor; leverantörsnotisen ovan beskriver deras OEM-program.
Relaterade artiklar
- Allt-i-ett LED-affischdisplay för detaljhandel och lobby
- A-formad utomhus-LED-affisch för halvutomhusbruk
- Trefaldig LED-affisch för mässor och roadshows