Vad är en OPS-modul? Open Pluggable Specification förklarad

En Open Pluggable Specification-modul — en OPS-modul — är en standardiserad, insticksbar datorkassett som tillför en fullständig PC, Android- eller AI-motor till en interaktiv skärm via en 80-pin JAE-kontakt.Skärmen förblir en skärm; datorn inuti den kan uppgraderas, bytas ut eller växlas mellan operativsystem.

Köpare som utvärderar en sådan 2026 löser vanligtvis ett enda problem: hur man håller en 65"–86" skärm användbar i fem till sju år efter att CPU:n blivit föråldrad. Den här guiden täcker definitionen, den mekaniska skillnaden mellan OPS 1.0 och 1.1, uppskattade B2B-prisintervall för 2026, en kostnadsuppdelning, driftscenarier inom utbildning, offentlig sektor och företag, samt de inköpsfrågor som spelar roll när du köper från en tillverkare snarare än en återförsäljare.

Alla siffror i den här guiden ärUppskattat 2026B2B-marknadsintervall för planeringsändamål. Metod: publicerade B2B-prisintervall plus typiska kanalmarginaler; de är indikativa band, inte offerter, och de exkluderar frakt, skatter, tullar och installation — bekräfta priset med en skriftlig offert för din konfiguration och volym.

Vad Open Pluggable Specification standardiserade 2010

Open Pluggable Specification publicerades 2010 av Intel tillsammans med NEC, Microsoft och andra skärmtillverkare, för att sätta stopp för ett decennium av proprietära insticksbara PC-format. Före OPS hade varje skärmmärke sin egen datorplats: en död PC innebar en död skärm eller en dyr proprietär ersättning. OPS gjorde den platsen till ett standardiserat gränssnitt.

Det fysiska kontraktet är enkelt. En OPS-modul är en kassett i metallhölje, vanligtvis 180 mm × 119 mm × 30 mm för OPS 1.0, som skjuts in i en plats på baksidan eller sidan av en skärm och ansluts med en 80-pin JAE TX24/TX25-kontakt. Den enda kontakten överför ström, HDMI 1.4/2.0-videoutgång, USB 2.0/3.0, ljud och styrsignaler. Skärmen tillhandahåller panelen, bakgrundsbelysningen, touchlagret och högtalarna; OPS-modulen tillhandahåller CPU, GPU, RAM, lagring, OS och I/O.

Det finns två mekaniska generationer och de är inte utbytbara i samma plats:

En tredje familj, ofta marknadsförd som "OPS-C" eller insticksbara AI-boxar, behåller kassettkonceptet men ändrar kontakten eller lägger till en extern strömväg. Om du specificerar för en flotta, bekräfta platsgenerationen innan du jämför priserbjudanden för OPS-PC — en 1.1-modul passar inte i en 1.0-plats.

Tre namn, en kassett: terminologin som köpare blandar ihop

Sökvolymen för "ops module" är uppdelad mellan tre överlappande termer. De beskriver samma hårdvara från olika vinklar, och köpare som blandar ihop dem får felaktiga offerter.

Tabell 1 — Terminologijämförelse för modul, OPS-PC och slot-in-PC
Term Vad den avser Typisk köparanvändning Utbytbara?
OPS-modul Det standardiserade kassettformatet som definieras av Open Pluggable Specification Upphandlingsspecifikationer, anbudsdokument, tekniska ritningar Ja – det formella namnet
OPS-dator En OPS-modul som kör Windows eller Linux på x86-hårdvara IT-inköpare, återförsäljare, slutanvändare Ja, när operativsystemet är Windows/Linux
Insticksdator Generisk marknadsföringsterm för vilken kassettdator som helst, OPS eller proprietär Distributörer, AV-integratörer Endast om den är OPS-kompatibel
OPS Android-modul Kassett i OPS-format som kör Android på ARM eller x86 Utbildning, digital skyltning Ja, mekaniskt
AI OPS-modul Kassett i OPS-format med NPU eller edge AI-accelerator Företagssamarbete, driftsättningar 2026 Ja, mekaniskt

Den praktiska slutsatsen: om en leverantör offererar dig en "OPS-dator" och en "OPS-modul" till olika priser för samma CPU, fråga vilken generation och vilken kontakt. Skillnaden är vanligtvis fackets generation, inte kiselkretsen.

Sex specifikationer som avgör om den håller i fem år

Specifikationsblad för moduler är långa och mestadels irrelevanta. Sex parametrar avgör om en modul fortfarande är tillräcklig år fyra.

1. CPU och plattformsgeneration

Under 2026 är de vanligaste B2B-nivåerna Intel Core i3/i5 12:e–14:e generationen för Windows-distributioner, Intel N100/N305 för kostnadskänslig digital skyltning och ARM Cortex-A55/A78 åttakärnig för Android. En i5-modul av 12:e generationen hanterar 4K-annotering, videokonferenser och undervisning i flera fönster utan termisk strypning; en N100-modul hanterar digital skyltning och lätta Android-arbetsbelastningar men kommer att kämpa med samtidig 4K-avkodning plus AI-inferens.

2. Minne och lagring

8 GB RAM / 128 GB SSD är ingångsnivån 2026 för Windows OPS-datorer. 16 GB / 256 GB är den realistiska miniminivån för företagets samarbetsrum som kör Teams eller Zoom Rooms plus whiteboard-programvara. 32 GB / 512 GB förekommer i AI-kassetter som är värd för lokala inferensmodeller.

3. Videoutgång och uppdateringsfrekvens

OPS 1.0 begränsar praktisk utdata till 4K@30 via 80-pinsvägen i många implementationer; OPS 1.1 och nyare moduler driver 4K@60. Om din skärm är 4K@60 inbyggt och din modul matar ut 4K@30, kommer skärmen att nedskala och annoteringsfördröjningen blir synlig.

4. Termisk design och driftcykel

En OPS-kassett sitter i en förseglad fack bakom en panel som själv genererar värme. Fläktlösa konstruktioner är tystare men stryper tidigare; aktiv kylning upprätthåller prestandan men tillför en servicepost. För skoldagens 12-timmars driftcykler, specificera den varaktiga klockfrekvensen, inte burst-klockfrekvensen.

5. OS och hantering

Windows 11 IoT Enterprise, Windows 11 Pro, Android 13/14 och Linux är de vanliga avbildningarna. För enheter i stor skala, bekräfta om modulen stöder din MDM eller om du behöver avbilda varje enhet manuellt — detta är en dold arbetskostnad som ofta överstiger hårdvarudifferensen.

6. I/O och expansion

Räkna portarna du faktiskt behöver: HDMI ut för en andra skärm, USB 3.0 för en dokumentkamera, Gigabit Ethernet för trådbundna klassrum, RS-232 för styrsystem och en 3,5 mm ljudutgång. Kassetter med fler portar kostar mer men eliminerar donglar som fallerar i fält.

Vad en modul kostar 2026: uppskattade B2B-nivåer

Tabellen nedan visar marknadens B2B-intervall för moduler vid distributörs- och projektkvantiteter. Alla siffror ärUppskattat 2026, angivna i USD ochexkluderar frakt, skatter och importtullar. De är marknadsobservationer, inte offerter från någon enskild leverantör.

Tabell 2 — Uppskattade B2B-prisnivåer 2026 för kassetter efter konfiguration
Konfiguration Typisk CPU / RAM / Lagring Uppskattat enhetspris 2026 (USD, B2B) Bäst lämpad driftsättning
Instegsmodul för Android OPS Octa-core ARM / 4 GB / 32 GB $70 – $130 Digital skyltning, grundläggande IFPD, kiosk
Android OPS-modul för mainstream Octa-core ARM / 8 GB / 128 GB $130 – $220 IFPD för klassrum, skyltning i mötesrum
Instegs-PC för Windows OPS Intel N100 / 8 GB / 128 GB SSD $180 – $280 Skyltning, lätt kontor, receptionsdisplayer
Windows OPS-PC för mainstream Core i3 12:e gen / 8 GB / 256 GB SSD $280 – $420 Utbildning, standardmötesrum
Prestanda-PC för Windows OPS Core i5 12:e–13:e gen / 16 GB / 512 GB SSD $420 – $650 Företagssamarbete, videoväggar
AI OPS-modul (NPU) Core i5/i7 + NPU / 16–32 GB / 512 GB SSD $650 – $1,100 AI-samarbetshubbar, edge-inferens

Tre kostnadsdrivare förklarar det mesta av spridningen: kiselgeneration, minnes-/lagringskonfiguration och huruvida modulen har en NPU. Panelstorleken ändrar inte modulpriset — en 65" och en 86" interaktiv skärm använder samma kassett. Det som ändras med panelstorleken är den totala projektkostnaden, vilket är anledningen till att köpare som jämför ett 86" interaktiv panel-pris bör behandla kassetten som en separat radpost.

Var budgeten faktiskt går i en utrullning av 100 rum

Hårdvarans styckpris är sällan den största siffran i en OPS-driftsättning. Tabellen nedan bryter ner en utrullning för 100 klassrum för att visa var budgeten faktiskt går.

Tabell 3 — Urval och kostnadsuppdelning för en moduldistribution av 100 enheter (Uppskattat 2026)
Kostnadselement Grund Uppskattad andel av projektkostnaden 2026 Noteringar
OPS-modulens hårdvara 100 × vanlig Windows OPS-dator 35% – 45% Skalar direkt med CPU-nivå
Interaktiv skärm (panel) 100 × 65"–75" IFPD 40% – 50% Största enskilda posten; valet av OPS ändrar den inte
OS-licensiering Windows Pro eller IoT per enhet 3% – 6% Android-avbildningar undviker denna post
Avbildning och MDM-konfiguration Teknikertimmar per enhetsflotta 4% – 8% Sjunker kraftigt om modulerna levereras förinstallerade
Reservdelar och garantipool 3 %–5 % av antalet moduler 2% – 4% Billigare än utbyte via utryckning
Installation och montering Per rum, arbetskraft 3% – 6% Oberoende av modulnivå

Urvalet som följer av denna tabell: välj den lägsta CPU-nivå som uppfyller programvarans kontinuerliga krav och lägg sedan den sparade budgeten på förinstallerad avbildning och reservdelar. En flotta på 100 OPS-datorer på mellannivå med en reservdelspool på 4 % och fabriksavbildning kommer att överträffa en flotta på 100 moduler på hög nivå som levereras tomma och måste konfigureras på plats.

För köpare som anskaffar i stor skala är den relevanta frågan inte "vilken kassett är snabbast" utan "vilken modultillverkare kan leverera konsekventa BOM:er över upprepade beställningar." Kiselrevisioner ändras varannan till var tredje kvartal; en leverantör som inte kan hålla en konfiguration i 18 månader kommer att tvinga dig att omkvalificera din avbildning mitt i projektet.

Var moduler distribueras, efter sektor

Utbildning — IFPD-installationer i klassrum

Det dominerande användningsfallet för kassetter världen över. En 65"–86" interaktiv skärm med en Windows-modul kör annoteringsprogramvara, elevsvarsystem och videokonferenser på en enda enhet. Android-kassetter är vanliga där distrikt standardiserar på en enda undervisningsapp och vill ha lägre kostnad och enklare hantering. Typiskt krav: 8 GB RAM minimum, 128–256 GB SSD, 4K@60-utgång, fläktlöst föredras för klassrumsljud.

Offentlig sektor — mötesrum och kommandodisplayer

Upphandlingen här styrs av anbudsspecifikationer, som nästan alltid uttryckligen anger Open Pluggable Specification. Kraven lutar mot Windows, trådbundet Gigabit Ethernet, RS-232-styrning och långsiktig tillgänglighet av identiska moduler för fleråriga ramavtal. Köpare i detta segment bör begära ett skriftligt åtagande om konfigurationsfrysning.

Företag — samarbetsrum och AI-hubbar

Det snabbast växande segmentet 2026. Företagsköpare parar ihop moduler med NPU-utrustade kassetter för att köra lokal mötestranskription, högtalarspårning och AI-whiteboard-sammanfattning utan att skicka ljud till molnet. Det är här en AI-kassett förändrar värdepropositionen för en befintlig panel: skärmen blir ett samarbetsnav snarare än en skärm.

Digital skyltning och detaljhandel

Digital skyltning gynnar Android-moduler eller instegs-Windows-moduler, eftersom innehållsspelare är lätta och flottan är stor. Den kritiska specifikationen här är fjärrhantering och tillförlitlig omstart utan övervakning, inte CPU-nivå. En 24/7 skyltflotta bör specificera watchdog-timers och automatisk omstart vid strömåterställning.

Sjukvård och utbildningscenter

Mindre volym, högre specifikationskänslighet. Kraven inkluderar vanligtvis tyst drift, desinfektionsmedelsbeständiga höljesytor och stabil videoutgång för medicinsk bildgranskning. Kassetter med aktiv kylning avvisas vanligtvis i kliniska rum på grund av ljud.

Anskaffningschecklista för distributörer och integratörer

De flesta moduler tillverkas i Shenzhen och skeppas till distributörer, AV-integratörer och skärmvarumärken världen över. Om du anskaffar snarare än köper från lager, är dessa de frågor som skiljer en pålitlig kassettillverkare från en handelsförmedlare.

DenOPS-modulens produktlinjetäcker Android-, Windows- och AI-konfigurationer i standardformatet för kassett.

Fyra misstag som fördröjer en utrullning av en flotta

Fyra felmönster förklarar de flesta OPS-distributionsproblem vi ser i projektgranskningar.

Fel generation av fack.Att beställa OPS 1.1-moduler till en flotta av skärmar med OPS 1.0-fack. Modulerna anländer, passar inte och projektet förskjuts ett kvartal. Verifiera alltid facket före inköpsordern.

Att specificera toppprestanda.Att välja en modul baserat på dess högsta klockfrekvens snarare än varaktig klockfrekvens under belastning i ett slutet fack. En modul som presterar bra på ett skrivbord stryper prestandan inuti en panel.

Att ignorera kostnaden för avbildning.Att köpa 200 tomma moduler och upptäcka att konfigureringen av var och en tar 40 minuters teknikertid. Förhandsavbildning på fabriken kostar vanligtvis en bråkdel av konfiguration på plats.

Att behandla OPS som ett engångsköp.Hela poängen med standarden är uppgraderingsbarhet. Köpare som låser sig vid en proprietär insticksdator förlorar möjligheten att uppdatera beräkningskapaciteten oberoende av panelen, vilket är den kostnad som Open Pluggable Specification designades för att eliminera.

Vanliga frågor

Vad används en OPS-modul till?

En OPS-modul tillför PC-, Android- eller AI-beräkningskapacitet till en interaktiv skärm via ett standardiserat 80-pin-fack. Den låter skärmen köra Windows- eller Android-applikationer, annoteringsprogramvara och videokonferenser utan en extern dator, och låter dig uppgradera beräkningskapaciteten senare utan att byta ut panelen.

Är en OPS-modul samma sak som en OPS-PC?

Mekaniskt sett ja. OPS-modul är det formella namnet på kassetten som definieras av Open Pluggable Specification; OPS-PC avser vanligtvis samma kassett som kör Windows eller Linux på x86-silikon. En OPS-modul som kör Android är fortfarande en OPS-modul men kallas vanligtvis inte för OPS-PC.

Hur mycket kostar en OPS-modul 2026?

Uppskattade B2B-intervall 2026: instegsmoduler för Android $70–$130, vanliga Windows OPS-PC:er $280–$420, prestandamoduler i5 $420–$650 och AI OPS-moduler med NPU $650–$1,100. Dessa exkluderar frakt, skatter och tullar, och varierar med minne, lagring och kvantitet.

Kan jag uppgradera OPS-modulen i en befintlig interaktiv panel?

Ja, om skärmen har en OPS-kompatibel kassett av matchande generation. Stäng av displayen, lossa låsskruvarna, skjut ut den gamla kassetten och sätt i den nya. Skärmen, touchlagret och högtalarna fortsätter användas; endast datorn byts ut.

Google EDLA-certifiering, i två meningar

EDLA gäller för Android-systemet på skärmen, medan en slot-in-modul täcker Windows- eller AI-sidan av samma display — de två är komplementära, inte alternativ. EDLA är Googles licensprogram för kommersiella Android-enheter: certifierade modeller levereras med Google Mobile Services, Play Store och Googles uppdateringsväg istället för den begränsade "ocertifierad enhet"-versionen.EDLA-certifierade modeller finns tillgängligainom sortimenten för interaktiva skärmar och smarta whiteboards, men certifiering beviljas per modell och per storlek, så begär listan över omfattade SKU:er innan den går in i en upphandling — notera också att EDLA täcker Android-sidan av en enhet, medan en Windows OPS-modul täcker x86-programvara.

Att välja en leveransväg: reservdelsavdelning, distributör eller fabrik

Moduler når köpare via tre kanaler: displaymärkenas reservdelsavdelningar, distributörer med regionalt lager och fabriken som bygger dem. Lager är snabbare och bättre för utbyten av 5–20 enheter. En fabriksorder är vettig när du behöver en fryst BOM i 18 månader, förinstallerad avbildning med din egen OS-avbildning och MDM-agent, eller en ändrad portlayout som kräver ny verktygstillverkning.

Begär dessa skriftligen: bekräftelse av JAE TX24/TX25-kontakt och OPS-generation, en frysning av artikelnummer i 12–18 månader, omfattning för förinstallerad avbildning, termiska data vid kontinuerlig belastning vid din omgivningstemperatur, en reservdelskvot och RMA-ledtid.

Leverantörsnotis. Riotouch bygger OPS-moduler och skärmarna de sitter i, så fack och kassett valideras tillsammans; den sidan listar Android-, Windows- och AI-konfigurationerna.

Upplysning: den här artikeln publiceras av en skärmtillverkare. Produktlänkar pekar på tillverkarens egna sidor; leverantörsnotisen ovan beskriver deras OEM-program.

Relaterade artiklar