Какво е OPS модул? Обяснение на Open Pluggable Specification
Open Pluggable Specification модул — OPS модул — е стандартизиран, вграждащ се компютърен картридж, който добавя пълноценен PC, Android или AI двигател към интерактивен дисплей чрез 80-pin JAE конектор.Дисплеят си остава дисплей; изчислителната мощност в него може да се надгражда, заменя или сменя между операционни системи.
Купувачите, които оценяват такъв през 2026 г., обикновено решават един-единствен проблем: как да запазят един 65"–86" дисплей полезен в продължение на пет до седем години, след като процесорът остарее. Това ръководство обхваща дефиницията, механичната разлика между OPS 1.0 и 1.1, ориентировъчните B2B ценови диапазони за 2026 г., разбивка на разходите, сценарии за внедряване в образованието, държавния сектор и предприятията, както и въпросите за доставка, които имат значение, когато купувате от производител, а не от прекупвач.
Всички цифри в това ръководство саПрогнозни за 2026 г.B2B пазарни диапазони за целите на планирането. Метод: публикувани B2B ценови диапазони плюс типични търговски маржове; те са ориентировъчни граници, а не оферти, и изключват превоз, данъци, мита и монтаж — потвърдете ценообразуването с писмена оферта за вашата конфигурация и обем.
Какво стандартизира Open Pluggable Specification през 2010 г.
Open Pluggable Specification е публикуван през 2010 г. от Intel съвместно с NEC, Microsoft и други производители на дисплеи, за да сложи край на десетилетие на собствени формати за вграждащи се компютри. Преди OPS всеки бранд панел имаше собствен отсек за изчислителна част: повреден компютър означаваше неизползваем дисплей или скъпа собствена подмяна. OPS превърна този отсек в стандартизиран интерфейс.
Физическият договор е прост. OPS модулът е модул в метална обвивка, обикновено 180 mm × 119 mm × 30 mm за OPS 1.0, който се плъзга в отсек на гърба или отстрани на дисплея и се свързва с 80-пинов JAE TX24/TX25 конектор. Този единствен конектор пренася захранване, HDMI 1.4/2.0 видео изход, USB 2.0/3.0, аудио и управляващи сигнали. Дисплеят осигурява панела, подсветката, тъч слоя и високоговорителите; OPS модулът осигурява CPU, GPU, RAM, памет, OS и I/O.
Съществуват две механични поколения и те не са взаимозаменяеми в един и същ отсек:
- OPS 1.0— 180 × 119 × 30 mm, 80-пинов JAE, доминиращият формат в инсталираните IFPD паркове и все още най-разпространената спецификация на OPS модул в тръжни документи.
- OPS 1.1— 180 × 119 × 30 mm с променена позиция на конектора и добавена поддръжка за видео с по-висока честотна лента и USB 3.0 линии; механично подобен, но електрически различен.
Трето семейство, често предлагано като "OPS-C" или вграждащи се AI кутии, запазва концепцията на модула, но променя конектора или добавя външен захранващ път. Ако специфицирате за парк от устройства, потвърдете поколението на отсека, преди да сравнявате ценови оферти за OPS PC — модул 1.1 няма да се побере в отсек 1.0.
Три имена, един картридж: терминологията, която купувачите объркват
Търсенията за "ops module" се разпределят между три припокриващи се термина. Те описват един и същ хардуер от различни гледни точки и купувачите, които ги объркват, получават несъответстващи оферти.
| Термин | Какво обозначава | Типична употреба от купувача | Взаимозаменяеми ли са? |
|---|---|---|---|
| OPS модул | Стандартизираният форм-фактор на модула, определен от Open Pluggable Specification | Спецификации за доставка, тръжни документи, инженерни чертежи | Да — официалното наименование |
| OPS компютър | OPS модул, работещ с Windows или Linux на x86 архитектура | ИТ купувачи, реселери, крайни потребители | Да, когато операционната система е Windows/Linux |
| Вграден компютър | Общ маркетингов термин за всеки модулен компютър — OPS или proprietary | Дистрибутори, AV интегратори | Само ако е OPS-съвместим |
| OPS Android модул | OPS-формат касета, работеща с Android на ARM или x86 | Образование, цифрова сигнализация | Да, механично |
| AI OPS модул | OPS-формат касета с NPU или edge AI ускорител | Корпоративна колаборация, внедрявания през 2026 | Да, механично |
Практическият извод: ако доставчик ви предложи "OPS компютър" и "OPS модул" на различни цени за един и същ процесор, попитайте кое поколение и кой конектор. Разликата обикновено е в поколението на слота, не в чипа.
Шест спецификации, които решават дали ще издържи пет години
Спецификационните листове на модулите са дълги и до голяма степен ирелевантни. Шест параметъра решават дали даден модул ще бъде все още адекватен на четвъртата година.
1. Генерация на процесор и платформа
През 2026 г. основните B2B сегменти са Intel Core i3/i5 12-то–14-то поколение за Windows среди, Intel N100/N305 за чувствителни към цената цифрови табели и ARM Cortex-A55/A78 осемядрени за Android. Модул i5 от 12-то поколение се справя с 4K анотация, видеоконференции и обучение в няколко прозореца без термично ограничаване; модул N100 се справя с цифрови табели и леки Android натоварвания, но ще се затрудни при едновременно 4K декодиране плюс AI инференция.
2. Памет и съхранение
8 GB RAM / 128 GB SSD е входното ниво за 2026 г. при Windows OPS компютри. 16 GB / 256 GB е реалистичният минимум за корпоративни зали за съвместна работа, работещи с Teams или Zoom Rooms плюс софтуер за интерактивна дъска. 32 GB / 512 GB се среща при AI касети, които хостват локални модели за инференция.
3. Видео изход и опресняване
OPS 1.0 ограничава практичния изход до 4K@30 по 80-pin пътя при много реализации; OPS 1.1 и по-новите модули достигат 4K@60. Ако вашият дисплей е с нативна резолюция 4K@60, а модулът ви извежда 4K@30, дисплеят ще намали мащаба и латентността на анотацията ще стане видима.
4. Термичен дизайн и работен цикъл
OPS касетата живее в затворен отсек зад панел, който сам по себе си генерира топлина. Безвентилаторните дизайни са по-тихи, но се ограничават по-рано; активното охлаждане поддържа производителността, но добавя сервизен елемент. За 12-часови учебни цикли на работа посочвайте устойчивата честота, а не пиковата честота.
5. Операционна система и управление
Windows 11 IoT Enterprise, Windows 11 Pro, Android 13/14 и Linux са често срещаните образи. За паркове от устройства потвърдете дали модулът поддържа вашия MDM или дали трябва да инсталирате образ на всяко устройство ръчно — това е скрит разход за труд, който често надвишава разликата в хардуера.
6. I/O и разширение
Пребройте портовете, които наистина ви трябват: HDMI изход за втори дисплей, USB 3.0 за документ камера, Gigabit Ethernet за кабелни класни стаи, RS-232 за системи за управление и 3.5 mm аудио жак. Касетите с повече портове струват повече, но елиминират адаптерите, които се повреждат на терен.
Колко струва един модул през 2026 г.: прогнозни B2B сегменти
Таблицата по-долу дава пазарните B2B диапазони за модули при дистрибуторски и проектни количества. Всички цифри саПрогнозни за 2026 г., посочени в USD ине включват транспорт, данъци и мита. Това са пазарни наблюдения, а не оферти от конкретен доставчик.
| Конфигурация | Типичен CPU / RAM / Съхранение | Ориентировъчна единична цена за 2026 г. (USD, B2B) | Най-подходящо внедряване |
|---|---|---|---|
| Начален Android OPS модул | Осемядрен ARM / 4 GB / 32 GB | $70 – $130 | Цифрови табели, базов IFPD, киоск |
| Основен Android OPS модул | Осемядрен ARM / 8 GB / 128 GB | $130 – $220 | Класна стая с IFPD, табели за заседателни зали |
| Начален Windows OPS компютър | Intel N100 / 8 GB / 128 GB SSD | $180 – $280 | Табели, лек офис, дисплеи за рецепция |
| Основен Windows OPS компютър | Core i3 12-то поколение / 8 GB / 256 GB SSD | $280 – $420 | Образование, стандартни заседателни зали |
| Високопроизводителен Windows OPS компютър | Core i5 12-то–13-то поколение / 16 GB / 512 GB SSD | $420 – $650 | Корпоративна колаборация, видеостени |
| AI OPS модул (NPU) | Core i5/i7 + NPU / 16–32 GB / 512 GB SSD | $650 – $1,100 | AI средища за сътрудничество, изводи на ръба |
Три фактора за разходите обясняват по-голямата част от разликата: поколението на силиция, конфигурацията памет/съхранение и дали модулът носи NPU. Размерът на панела не променя цената на модула — 65" и 86" интерактивен дисплей използват една и съща касета. Това, което се променя с размера на панела, е общата цена на проекта, поради което купувачите, сравняващи цената на 86" интерактивен панел, трябва да третират касетата като отделен ред в бюджета.
Къде всъщност отива бюджетът при внедряване в 100 зали
Цената на хардуера рядко е най-голямото число в едно OPS внедряване. Таблицата по-долу разбива внедряване в образователна среда за 100 стаи, за да покаже къде всъщност отиват средствата.
| Разходен елемент | База | Прогнозен дял от стойността на проекта за 2026 г. | Бележки |
|---|---|---|---|
| Хардуер на OPS модула | 100 × масов Windows OPS PC | 35% – 45% | Скалира се директно с нивото на процесора |
| Интерактивен дисплей (панел) | 100 × 65"–75" IFPD | 40% – 50% | Най-големият отделен ред; изборът на OPS не го променя |
| Лицензиране на операционна система | Windows Pro или IoT на брой | 3% – 6% | Android изображенията избягват този ред |
| Настройка на изображения и MDM | Инженерни часове на парк | 4% – 8% | Спада рязко, ако модулите пристигат с предварително инсталирани изображения |
| Резервни части и гаранционен пул | 3%–5% от броя модули | 2% – 4% | По-евтино от подмяна на място |
| Инсталация и монтаж | На стая, труд | 3% – 6% | Независимо от класа на модула |
Логиката за избор, която следва от тази таблица: изберете най-ниския клас процесор, който покрива постоянните изисквания на вашия софтуер, след което изразходвайте спестения бюджет за предварително инсталиране на образи и резервни части. Парк от 100 OPS компютъра от среден клас с 4% резервен пул и фабрично инсталирани образи ще надмине по производителност парк от 100 модула от висок клас, които пристигат празни и трябва да бъдат конфигурирани на място.
За купувачите, които доставят в мащаб, релевантният въпрос не е "коя касета е най-бърза", а "кой производител на модули може да достави последователни BOM при повторни поръчки." Ревизиите на силиция се променят на всеки две до три тримесечия; доставчик, който не може да задържи конфигурация за 18 месеца, ще ви принуди да преквалифицирате образа си по средата на проекта.
Къде се внедряват модулите, по сектор
Образование — внедряване на IFPD в класни стаи
Доминиращият случай на употреба на касети в световен мащаб. 65"–86" интерактивен дисплей с Windows модул изпълнява софтуер за анотация, системи за отговори на ученици и видеоконференции на едно устройство. Android касетите са често срещани там, където районите стандартизират на едно приложение за преподаване и искат по-ниска цена и по-просто управление. Типично изискване: минимум 8 GB RAM, 128–256 GB SSD, 4K@60 изход, безвентилаторен вариант е за предпочитане за класна стая с оглед на шума.
Държавен и публичен сектор — заседателни зали и командни дисплеи
Обществените поръчки тук се определят от тръжни спецификации, които почти винаги посочват изрично Open Pluggable Specification. Изискванията клонят към Windows, кабелен Gigabit Ethernet, RS-232 управление и дългосрочна наличност на идентични модули за многогодишни рамкови споразумения. Купувачите в този сегмент трябва да поискат писмено ангажимент за замразяване на конфигурацията.
Предприятия — зали за съвместна работа и AI хъбове
Най-бързо развиващият се сегмент през 2026 г. Корпоративните купувачи комбинират модули с касети, оборудвани с NPU, за да изпълняват локална транскрипция на срещи, проследяване на говорещия и AI обобщаване на интерактивната дъска, без да изпращат аудио в облака. Тук AI касетата променя стойностното предложение на съществуващ панел: дисплеят се превръща в център за съвместна работа, а не просто в екран.
Цифрови табели и търговия на дребно
Внедряванията на цифрови табели предпочитат Android модули или начални Windows модули, защото плейърите за съдържание са леки, а паркът е голям. Критичната спецификация тук е отдалеченото управление и надеждността при рестартиране без надзор, а не нивото на CPU. Парк от цифрови табели с режим 24/7 трябва да посочва watchdog таймери и автоматично рестартиране при възстановяване на захранването.
Здравеопазване и обучителни центрове
По-малък обем, по-висока чувствителност към спецификациите. Изискванията обикновено включват тиха работа, устойчиви на дезинфектанти повърхности на корпуса и стабилен видео изход за преглед на медицински изображения. Касетите с активно охлаждане обикновено се отхвърлят в клинични помещения поради шум.
Контролен списък за доставки за дистрибутори и интегратори
Повечето модули се произвеждат в Шенжен и се изпращат до дистрибутори, AV интегратори и марки за дисплеи по целия свят. Ако доставяте, вместо да купувате от наличност, това са въпросите, които отличават надежден производител на касети от търговски посредник.
- Конектор и поколение:Потвърдете 80-pin JAE TX24/TX25 и посочете изрично OPS 1.0 или 1.1 в поръчката. Поискайте механичния чертеж.
- Стабилност на BOM:Поискайте писмено ангажимент за номерата на частите на CPU, RAM и носителя за съхранение за 12–18 месеца, както и процес за уведомяване при промяна.
- Обхват на OEM/ODM:Изяснете дали персонализацията обхваща брандирането на корпуса, BIOS/логото, образа на OS, оформлението на портовете или и четирите. Промените в оформлението на портовете изискват нов цикъл на производство на инструменти и влияят на MOQ.
- Предварително инсталиране на образ:Попитайте дали модулите могат да се доставят с предварително инсталирани ваш OS образ, драйвери и MDM агент. Това премахва най-големия скрит разход за труд при внедряване на парк от устройства.
- Термична валидация:Поискайте данни от тест при продължително натоварване при вашата целева околна температура, а не стойност на краткотраен пик от техническия лист.
- Мостра и пилотен проект:Поръчайте 2–5 броя, тествайте ги в реално помещение в продължение на две седмици и измерете латентността на анотациите и термичното throttling, преди да се ангажирате с поръчка за цял парк.
- Документация, налична при поискване:Документите за съответствие и сертификация трябва да се изискват за всеки проект, а не да се предполагат от маркетингова страница.
- Резервни части и RMA:Договорете коефициент на резервни части и срок за обработка на RMA в договора, а не след първата повреда.
Четири грешки, които забавят внедряването на парк от устройства
Четири модела на провал обясняват повечето проблеми с внедряването на OPS, които виждаме при прегледи на проекти.
Несъответствие на поколението на слота.Поръчване на OPS 1.1 модули за парк от дисплеи със слотове OPS 1.0. Модулите пристигат, не се наместват и проектът се отлага с едно тримесечие. Винаги проверявайте слота преди издаването на поръчката.
Залагане на пикова производителност.Избор на модул въз основа на пиковата честота, вместо на устойчивата честота под натоварване в затворен слот. Модул, който се представя добре на бюро, се throttl-ва вътре в панела.
Пренебрегване на разходите за инсталиране на софтуер.Купуване на 200 празни модула и откриване, че конфигурирането на всеки от тях отнема 40 минути техника. Предварителното инсталиране във фабриката обикновено струва част от конфигурирането на място.
Разглеждане на OPS като еднократна покупка.Целият смисъл на стандарта е възможността за надграждане. Купувачите, които се обвържат със собствен слот за компютър, губят възможността да обновяват изчислителната мощ независимо от панела, а именно този разход Open Pluggable Specification е създаден да елиминира.
Често задавани въпроси
За какво се използва OPS модул?
OPS модулът добавя PC, Android или AI изчислителна мощ към интерактивен дисплей чрез стандартен 80-pin слот. Той позволява на дисплея да работи с Windows или Android приложения, софтуер за аногации и видеоконференции без външен компютър и ви позволява да надградите изчислителната мощ по-късно, без да сменяте панела.
OPS модул същото ли е като OPS PC?
Механично — да. OPS модул е официалното наименование на модула, дефиниран от Open Pluggable Specification; OPS PC обикновено означава същия модул, работещ с Windows или Linux на x86 архитектура. OPS модул с Android също е OPS модул, но обикновено не се нарича OPS PC.
Колко струва OPS модул през 2026 г.?
Прогнозни B2B диапазони за 2026 г.: начални Android модули $70–$130, масови Windows OPS PC $280–$420, производителни i5 модули $420–$650 и AI OPS модули с NPU $650–$1,100. Те не включват транспорт, данъци и мита и варират според паметта, съхранението и количеството.
Мога ли да надградя OPS модула в съществуващ интерактивен панел?
Да, ако панелът има OPS-съвместим слот от съответното поколение. Изключете дисплея, освободете фиксиращите винтове, извадете стария модул и поставете новия. Панелът, сензорният слой и високоговорителите остават в употреба; подменя се само изчислителната част.
Сертификация Google EDLA, в две изречения
EDLA се прилага към Android системата на панела, докато slot-in модулът покрива Windows или AI страната на същия дисплей — двете се допълват, а не са алтернативи. EDLA е лицензната програма на Google за търговски Android устройства: сертифицираните модели се доставят с Google Mobile Services, Play Store и пътя за актуализации на Google вместо с ограничената сборка "uncertified device".Налични са EDLA-сертифицирани моделив гамите интерактивни дисплеи и интерактивни дъски, но сертификацията се дава за конкретен модел и конкретен размер, затова изискайте списъка с покритите SKU, преди да влезе в търг — отбележете също, че EDLA покрива Android страната на устройството, докато Windows OPS модулът покрива x86 софтуера.
Избор на канал за доставка: отдел за резервни части, дистрибутор или фабрика
Модулите достигат до купувачите по три канала: отдели за резервни части на марките дисплеи, дистрибутори с регионален склад и фабриката, която ги произвежда. Наличността е по-бърза и по-подходяща за подмяна на 5–20 бройки. Поръчката директно от фабриката има смисъл, когато ви е необходим замразен BOM за 18 месеца, предварително инсталиране с ваш собствен OS образ и MDM агент, или променено разположение на портовете, което изисква нови инструменти.
Изискайте писмено: потвърждение за конектор JAE TX24/TX25 и поколението OPS, замразяване на партидния номер за 12–18 месеца, обхват на предварителното инсталиране, термични данни при продължително натоварване при вашата околна температура, съотношение на резервните бройки и срок за обработка на RMA.
Бележка за доставчика. Riotouch произвежда OPS модули и дисплеите, в които те се вграждат, така че гнездото и касетата се валидират заедно; на тази страница са изброени Android, Windows и AI конфигурациите.
Декларация: тази статия се публикува от производител на дисплеи. Продуктовите връзки сочат към собствените страници на този производител; бележката за доставчика по-горе описва неговата OEM програма.